نکاتی جهت افزایش کارآیی محیط مجازی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در جهت افزایش کارآیی محیط مجازی خود نکات بسیار زیادی وجود دارد که با رعایت کردن آنها می توانید میزان کارآیی این محیط را افزایش دهید. در این مقاله به بررسی 30 نکته مهم از این نکات و عملکرد آنها بر روی سیستم می پردازیم.

 

این نکات شامل بخش های مختلف این محیط می شود. این امکان وجود دارد که برخی از این نکات در مجموعه شما پیاده شده باشد، اما می توان این نکات را به صورت یک چک لیست درآورده و در بازه زمانی های مختلف اقدام به بررسی کردن آنها کرد.

نکته 1 : استفاده از سخت افزار با بالاترین همخوانی با محیط مجازی VMWare

همانطور که می دانید در وب سایت VMWare می توانید لیستی از سخت افزار هایی که توسط این شرکت تایید شده است را مشاهده نمایید. لذا نیاز است تا قبل از خرید هر نوع سخت افزاری اقدام به بررسی این لیست نمایید.

نکته 2: در صورت امکان از سخت افزارهای جدید استفاده نمایید

پردازنده های جدید شرکت اینتل و AMD دارای ویژگی های خاصی برای محیط های مجازی هستند. در صورتیکه شرایط برای مجموعه شما محیا باشد می توانید از سری های جدید این پردازنده ها استفاده نمایید.

نکته 3: اجرای فرآیند "تست استرس" بر روی سرورهای جدید

در صورتیکه می خواهید ابعاد کلاستر خود را گسترش دهید و سرورهای جدید را به آن اضافه نمایید نیاز است تا قبل از این کار اقدام به انجام فرآیند "تست استرس" بر روی سرور نمایید. این فرآیند از طریق ابزارهای Bootable میسر می باشد.

نکته 4: استفاده از فضای ذخیره سازی مناسب برای برنامه های کاربردی

قبل از تهیه هر نوع فضای ذخیره سازی بسیار مهم است تا بدانید که برنامه های کاربردی که در مجموعه شما استفاده می شوند چه نوع دیسک و فضای ذخیره سازی را نیاز دارند. با تجمیع این اطلاعات و تحلیل آنها می توانید به یک راهکار مطلوب و بهینه برای فضای ذخیره سازی خود برسید.

نکته 5: استفاده از کارت های شبکه برای کاربردهای سطح بالا

سروری که شما برای محیط مجازی خود تهیه می کنید دارای کارت شبکه تعبیه شده بر روی برد اصلی است. اما در بسیاری از موارد این کارت شبکه قدرت پاسخگویی به نیازهای مجموعه شما را ندارد. به صورت کلی این کارت های شبکه با ویژگی های محدود بر روی برد اصلی تعبیه می شوند، لذا نیاز است تا به صورت مستقل کارت شبکه برای محیط مجازی خود تهیه نمایید تا بتوانید از ویژگی های خاص محیط مجازی که بر روی این کارت های شبکه قرار داده شده است نیز بهره ببرید.

نکته 6: بخش BIOS را برای محیط مجازی بهینه نمایید

معمولا در اکثر مجموعه ها و محیط های مجازی تنظیمات بخش BIOS همیشه به صورت پیش فرض باقی می ماند و این امر قطعا بر روی کارآیی این محیط ها تاثیر مطلوب نخواهد داشت. پس نیاز است براساس نوع سروری که تهیه می کنید، شرایط مطلوب محیط های مجازی را براساس مستندات ارائه شده بر روی بخش BIOS سرور اعمال نمایید. مواردی همچون Hyperthreading, “Turbo Mode”, VT-x, AMD-V, EPT, RVI بسیار مهم می باشند.

نکته 7: تخصیص منابع به ماشین های مجازی به میزان نیاز آنها

یکی از قابلیت های محیط های مجازی این است که فارغ از میزان سخت افزار نصب شده بر روی سرورهای خود می توانید منابع مجازی بسیاری را به ماشین های مجازی خود اختصاص دهید. اما در صورتیکه از این ویژگی برای تمام ماشین های مجازی خود استفاده نمایید قطعا یک تاثیر منفی بزرگ بر روی کارآیی محیط مجازی خود مشاهده خواهید کرد. لذا نیاز است تا در تخصیص منابع به ماشین های مجازی خود یک ارتباط منطقی با سخت افزار موجود برقرار کنید.

نکته 8: غیرفعال کردن منابع فیزیکی و مجازی اضافی

در صورتیکه منابع سخت افزاری فیزیکی و مجازی بر روی سرورها و ماشین های مجازی خود دارید که کاربردی برای آنها ندارد حتما آنها را غیرفعال یا حذف نمایید. هر نوع سخت افزاری بر روی یک سیستم بار کاری هرچند ناچیز را به سیستم تحمیل می کند.

نکته 9: مانیتور کردن میزان مصرف CPU بر روی سرور

از طریق امکاناتی که بر روی محیط های مجازی وجود دارد حتما میزان مصرف CPU سرورهای خود را مانیتور نمایید. این منبع سخت افزاری گران قیمت تاثیر مستقیم بر روی وضعیت کارآیی محیط مجازی شما می گذارد. با تحلیل داده های استخراج شده از سامانه های مانیتورینگ خود می توانید در بهینه کار کردن این بخش مطمئن شوید.

نکته 10: محدود کردن میزان استفاده ماشین های مجازی از CPU

هر برنامه کاربردی که روی یک ماشین مجازی نصب می شود تا حد مشخصی نیاز به منابع CPU و Memory دارد. در ابتدا باید بدانید که آن برنامه کاربردی مشخص از چه نوع برنامه ای است و وابستگی آن به بخش Memory است یا CPU. در نهایت براساس تنظیمات موجود بر روی ماشین مجازی اقدام به محدود کردن میزان استفاده آن ماشین مجازی از CPU کرده تا در نهایت بتوانید یک مجموعه ای از ماشین های مجازی که به صورت بهینه از CPU استفاده می کنند را در مجموعه خود داشته باشید.

نکته 11: فعالسازی ویژگی Hyper-Thread بر روی سرور

در صورتیکه سرور شما از ویژگی Hyper-Thread بهره می برد حتما بررسی نمایید تا این ویژگی فعال باشد. این ویژگی در مدیریت هسته های CPU تاثیر بسیار بالایی دارد و کارآیی سیستم شما را به صورت چشمگیری افزایش می دهد.

نکته 12: تامین میزان Memory مناسب برای سرور

نیاز است تا توجه بهتری به بخش Memory سرور داشته باشید. این منبع سخت افزاری توسط تمام محیط مجازی شما مورد استفاده قرار می گیرد و افزایش استفاده از این منبع قطعا می تواند کارآیی سیستم شما را کاهش دهد. برای جلوگیری از این رخداد می بایست یک ضریب افزایش Memory را در زمان خرید تجهیزات خود در نظر بگیرید.

نکته 13: انتخاب فایل سیستم و نوع مناسب دیسک مجازی

در زمان ایجاد ماشین مجازی و تخصیص دیسک مجازی ابتدا بررسی نمایید که برنامه هایی که قرار است بر روی این ماشین مجازی تعبیه شوند به چه میزان درخواست I/O نیاز دارند. براساس این اطلاعات می توانید نوع دیسک مجازی خود را انتخاب نمایید. در بخش فایل سیستم نیز نیاز است تا فایل سیستم بهینه برای برنامه کاربردی شما انتخاب شود. یکی از روش های انتخاب فایل سیستم مناسب، انتخاب سیستم عامل مناسب است.

نکته 14: تحلیل و بررسی میزان درخواست I/O برنامه های کاربردی

قطعا استفاده از برنامه های کاربردی مختلف میزان مشخصی از I/O فضای ذخیره سازی شما را درگیر می نماید. نیاز است تا با مانیتور کردن وضعیت درخواست های I/O در محیط مجازی خود اقدام به بهینه کردن این میزان مصرف نمایید. یکی از راهکارهای پیش رو محدود سازی میزان درخواست I/O در سطح ماشین مجازی می باشد. با اولویت بندی سامانه های خود می توانید اقدام به محدود کردن مصرف I/O نمایید.

نکته 15: استفاده از ویژگی تقسیم بار در سطح فضای ذخیره سازی خود

به منظور تقسیم بار در بخش فضای ذخیره سازی دو راهکار وجود دارد. راهکار اول استفاده از فضاهای ذخیره سازی متعدد در محیط مجازی می باشد. شما می توانید با تامین حداقل دو فضای ذخیره سازی اقدام به تقسیم بار ترافیکی ماشین های مجازی خود نمایید. این دو فضا می تواند ترکیبی از فضای ذخیره سازی گران قیمت و ارزان قیمت باشد. راهکار دوم استفاده از مسیرهای موازی می باشد. اتصال سرورهای محیط مجازی خود به فضای ذخیره سازی مشترک را از طریق ارتباطات موازی انجام دهید تا با استفاده از ویژگی های "چند مسیری" بتوانید درخواست های ماشین های مجازی را بین این مسیرها تقسیم نمایید.

نکته 16: استفاده از ویژگی ارتباطات شبکه ای چندگانه

شما می توانید با داشتن حداقل 2 مسیر شبکه برای هر سرور خود اقدام به استفاده از ویژگی Teaming نمایید. با استفاده از این ویژگی علاوه بر تقسیم بار شبکه بین حداقل دو مسیر، از قابلیت افزایش تحمل خطای سطح شبکه نیز برخوردار شوید. در صورت قطع شدن یک ارتباط، ارتباط دیگر پاسخگوی درخواست های شبکه خواهد بود. حال اگر این دو مسیر به مسیرهای بیشتری ارتقا پیدا کند قطعا تاثیر مستقیم بهبود عملکرد شبکه را شاهد خواهید بود.

نکته 17: دسته بندی مناسب ماشین های مجازی در سوئیچ های مجازی

ارتباط شبکه ای موجود بین ماشین های مجازی در صورت مدیریت صحیح می تواند تاثیر خوبی بر روی عملکرد سیستم ایجاد کند. با تجمیع شبکه ماشین های مجازی در یک "شبکه مجازی" که با یکدیگر ارتباط شبکه ای دارند می توانید ترافیک شبکه پورت های مجازی را کاهش و در نتیجه به یک عملکرد بهینه در این بخش برسید.

نکته 18: استفاده از سیستم عامل های تایید شده توسط VMWare

تمام سیستم عامل هایی که امکان نصب در محیط های مجازی را دارند توسط VMWare لوگوی "VMWare Ready" را دریافت کرده اند. لذا قبل از استفاده از سیستم عامل مدنظر خود، مطمئن شوید که این سیستم عامل تاییدیه VMWare را دارا می باشد.

نکته 19: استفاده از آخرین نسخه VMWare Tools

همیشه مدنظر داشته باشید که نسخه VMWare Tools خود را بروزرسانی نمایید. براساس نوع سیستم عامل می توانید این ابزار را از طریق سایت VMWare دانلود نمایید.

نکته 20: غیرفعال کردن ویژگی های گرافیکی در ماشین های مجازی

ویژگی های گرافیکی در محیط هایی که جهت ارائه سرویس راه اندازی شده اند عملا کاربردی نداشته و در مقابل بخشی از منابع تخصیص داده شده را مصرف میکنند. لذا با غیرفعال کردن این ویژگی های می توانید عملکرد سیستم را بهینه تر نمایید.

نکته 21: استفاده از NTP مناسب و قابل اعتماد

تنظیم درست تاریخ و ساعت به صورت غیر مستقیم تاثیر بر عملکرد بهینه سیستم دارد. این تاثیر در زمان ثبت رخدادها خود را نشان می دهد. با معرفی یک NTP سرور قابل اعتماد به سرور های خود، از این تاثیر غیر مستقیم بهره کافی را ببرید.

نکته 22: تراز کردن پارتیشن های یک دیسک

به عنوان یک رفتار همیشگی از سمت دیسک، پارتیشن های ایجاد شده در سطح آن بعضا از حالت تراز خارج می شوند. این اتفاق سبب کند شدن روند خواند و نوشتن اطلاعات در سطح دیسک شده و بر عملکرد سیستم شما تاثیر معکوس می گذارد. لذا نیاز است تا ابزارهای مختلف مانند MiniTool Partition Wizard در بازه زمانی های مشخص اقدام به تراز کردن پارتیشن ها نمایید. اگر از دیسک های SSD استفاده می کنید این فرآیند را جدی تر دنبال کنید.

نکته 23: استفاده از VMXNET به عنوان شبکه ماشین مجازی

براساس پیشنهاد شرکت VMWare استفاده از درایور VMXNet برای کارت شبکه مجازی یکی از روش های بهینه برای افزایش عملکرد شبکه مجازی شما خواهد بود. این درایور در بسته نصبی VMWare Tools قرار دارد.

نکته 24: قراردادن ماشین های مجازی مرتبط در یک Resource Pool

اگر در مجموعه ماشین های مجازی شما تعدادی ماشین مجازی وجود دارند که به عنوان اجزا یک سامانه مشترک در حال سرویس دهی هستند، بهتر است تا در یک Resource Pool قرار گیرند. در نهایت با اعمال میزان مشخص منابع به این Resource Pool می توانید فرآیند بهینه کردن مصرف منابع توسط سامانه خود را طی نمایید.

نکته 25: قطع اتصال vSphere Client های اضافی

هر اتصال vSphere Client به سرویس VCSA توسط کاربران مجاز، باعث تحمیل میزان مشخصی بار بر روی این سرویس و در نهایت تحت تاثیر قرار دادن کل ساختار مجازی شما می شود. لذا نیاز است تا در صورت اتمام فعالیت خود اقدام به قطع ارتباط خود با vSphere Client نمایید.

نکته 26: دسته بندی ماشین های مجازی جهت بهینه شدن DRS

در صورتیکه از ویژگی DRS استفاده می نمایید، جهت بهینه شدن عملکرد این ویژگی نیاز است تا ماشین های مجازی که از نظر منابع تخصیص داده شده مشابه یکدیگر هستند را در یک گروه قرار دهید. بدین شکل که اگر از دو کلاستر مجزا بهره می برید، در تقسیم بندی ماشین های مجازی خود بین این دو کلاستر، تشابه منابع تخصیص داده شده به آنها را در اولویت قرار دهید.

نکته 27: خاموش کردن ماشین های مجازی بلااستفاده

در صورتیکه در محیط مجازی شما ماشین های مجازی هستند که براساس نیاز به آنها مراجعه می کنید، لازم است تا در زمان هایی که نیازی به آنها ندارید، آنها را خاموش نگهدارید.

نکته 28: استفاده از ویژگی Wake-On LAN بر روی کارت شبکه

با استفاده از ویژگی WOL کارت شبکه می توانید ماشین های مجازی که برای مدت زمان زیادی به صورت بلااستفاده در آمده اند را در حالت تعلیق نگهداری کنید. در صورت نیاز به استفاده از آن ماشین های مجازی می توانید حالت تعلیق آنها را به حالت روشن تغییر دهید.

نکته 29: استفاده از ویژگی FT در صورت نیاز

ویژگی Fault Tolerance یکی از ویژگی های بسیار جالب و کارآمد محیط مجازی VMWare است. اما باید بدانید که این ویژگی منابع سخت افزاری شما را به شدت درگیر می کند. لذا از این ویژگی تنها برای ماشین هایی استفاده نمایید که واقعا نیاز آن را احساس می کنید.

نکته 30: استفاده از شبکه های پرسرعت

در صورتیکه مجموعه شما توانایی مالی جهت تامین تجهیزات شبکه پرسرعت را داراست، حتما اقدام به تهیه این تجهیزات نمایید. براساس تقسیم بندی شبکه های مجازی به دو شبکه عملیاتی و مدیریتی، نیاز است تا تجهیزات مناسبی تامین گردد. از منظر مدیر محیط های مجازی، شبکه مدیریتی باید در اولویت بالاتری باشد تا نتیجه آن افزایش عملکرد بهینه سرورها باشد.

به اشتراک گذاری مطلب

اشتراک گذاری در Facebookاشتراک گذاری در Twitterاشتراک گذاری در LinkedIn

اطلاعات تماس

  • info@vmwareworld.ir

عضویت در خبرنامه

پست الکترونیک خودت رو وارد کن تا از خبرهای سایت مطلع بشی!

تمام حقوق متعلق به سایت دنیای مجازی سازی می باشد

جستجو