بهینه سازی محیط vSphere در بخش طراحی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در این بخش روش های بهینه در زمینه طراحی محیط های مجازی را بررسی می نماییم. طراحی به عنوان اولین قدم در راه اندازی محیط مجازی از نیازمندیهای اولیه پیروی می کند. این نیازمندی ها با پاسخ دادن به سوالات زیر محقق می شوند.

 1. علت راه اندازی محیط مجازی چیست؟
 2. چه نرم افزارهایی در این محیط قرار داده می شوند؟
 3. چه میزان منابع سخت افزاری در اختیار شما وجود دارد؟
 4. آیا نیاز به تنظیم SLA یا Service Level Agreement برای سرویس دهی دراین محیط وجود دارد؟
 5. هزینه راه اندازی به چه میزان در نظر گرفته شده است؟

اما اگر در مجموعه ای فعالیت خود را آغاز کردید که از قبل محیط مجازی خود را راه اندازی کرده است، نیاز است تا اقدام به بررسی وضعیت بهینه در سطح طراحی نمایید. در این راستا ابتدا موارد زیر را بررسی نمایید:

 • بررسی سرویس ها و سامانه ها جهت شناخت موضوع
 • مستند سازی شرایط موجود براساس تمام آنچه که وجود دارد به شرح زیر
 • این محیط مجازی برای چه مقاصدی راه اندازی شده است
 • کسب و کار مجموعه تا چه حد به این محیط وابستگی دارد
 • تاثیر از مدار خارج شدن سرویس ها چیست
 • چه تعداد کاربر از این سرویس ها استفاده می کنند
 • چه میزان منابع در اختیار محیط مجازی قرار داده شده است
 • چه تعداد ماشین مجازی به ازای هر سرویس وجود دارد
 • چه میزان از اطلاعات باید در شرایط محافظت قرار بگیرد
 • از چه نوع تجهیزاتی استفاده می شود
 • از چه لینک اینترنت و به چه میزان پهنای باند بهره می برد
 • ساختار شبکه به چه صورت می باشد
 • روند تهیه نسخ پشتیبان به چه گونه است
 • تهیه لیست نیازمندیهای مجموعه که هنوز محقق نشده است

پس از تهیه موارد بالا می توانید اقدام به بررسی شرایط بهینه در سطح طراحی محیط مجازی نمایید. در اولین قدم می بایست اقدام به بررسی در سطح سخت افزار استفاده شده در این محیط نمایید. وب سایت شرکت VMWare دارای بخشی است که می تواند سخت افزارها را به لحاظ تاییدیه استفاده در محیط مجازی بررسی نماید. به آدرس زیر مراجعه کرده و اقدام به بررسی سخت افزار موجود به منظور گرفتن تاییدیه این شرکت نمایید:

https://www.vmware.com/resources/compatibility/search.php?

در صورتیکه سخت افزار موجود در لیست سخت افزارهای مورد تایید این شرکت وجود نداشته باشد، بدین معناست که شما از سخت افزار مورد تایید جهت پیاده سازی محیط مجازی سازی استفاده نمی کنید و احتمال بروز خطا در این بخش بالا خواهد رفت.

وب سایت VMWare یک بخش ویژه ای به نام Validated Designs دارد که در آن اطلاعات کاملی شامل ویدئو، مستندات و محیط های لابراتواری جهت بررسی بهینه بودن محیط مجازی شما قرار داده شده است. در این مستندات طراحی های مختلف برای سناریوهای مختلف پیاده سازی شده است که با ایده برداری از آنها می توانید اقدام به بهینه سازی طراحی محیط خود نمایید.

قدم بعدی بررسی وضعیت Health محیط مجازی می باشد. یکی از روش هایی که می توانید به این نتیجه برسید که شرایط طراحی محیط مجازی یک شرایط بهینه است یا خیر استفاده از ابزارهای بررسی سلامت این محیط است. یکی از ابزارهای قدرتمند در این زمینه vRealize Operation Manager محصول شرکت VMWare است. در این نرم افزار شما می توانید به اشکال مختلف اقدام به بررسی سلامت محیط مجازی خود کرده و با گرفتن پیشنهادات از این ابزار، اقدام به بررسی وضعیت کلی طراحی محیط مجازی خود نمایید. اگر به دنبال ابزار رایگان جهت بررسی این شرایط می گردید، یکی از بهترین ابزارها نرم افزار RVTools می باشد که در سیستم عامل ویندوز اجرا شده و با گرفتن آدرس و اطلاعات اتصال به محیط مجازی شما گزارش کامل و دقیقی از وضعیت محیط شما ارائه می نماید.

قدم بعدی بررسی وضعیت عملکرد محیط مجازی می باشد. به منظور رسیدن به شرایطی که بتوانیم وضعیت عملکردی محیط مجازی را در راستای شرایط بهینه طراحی قرار دهیم، لازم است تا به مستند Performance Best Practices for vSphere شرکت VMWare مراجعه نماییم. این مستند شامل بیش از 100 صفحه مطلب در خصوص بهینه سازی عملکرد محیط مجازی می باشد که به ازای هر نسخه از محصول vSphere یک نسخه از این مستند نیز ارائه می گردد. اگر بخواهیم نمونه ای از مطالب این مستند را بررسی کنیم می توانیم اشاره به بخش تخصیص منابع از نوع CPU به ماشین مجازی نماییم. در این مقاله بیان شده است که برای هر ماشین مجازی به ازای هر vCPU که تخصیص می دهید تنها یک هسته در نظر بگیرید. با این شرایط می توانید ماشین مجازی داشته باشید که دارای 8 عدد vCPU بوده ولی مقدار هسته ها بر روی عدد 1 تنظیم شده است.

نکته: هرگز ماشین های مجازی که از نظر بزرگی میزان CPU با یکدیگر اختلاف زیادی دارند را در کنار یکدیگر قرار ندهید.

نکته: یکی از نقاطی که در اکثر مواقع باعث بروز کاهش کارآیی محیط مجازی می باشد بخش Memory است. لذا در این خصوص می بایست بررسی های تکمیلی موثری داشته باشید تا با تامین میزان کافی از این نوع منبع، اشکالی در فرآیند سرویس دهی های شما به وجود نیاید.

یکی از مهمترین نکات در زمینه بررسی و تامین منابع از جنس Memory برای محیط مجازی، عدم وجود Memory Ballooning و Memory Swap می باشد. وجود این دو مورد در محیط مجازی بسته به میزان نسبت آنها، زنگ خطری برای محیط مجازی شما خواهد بود.

در خصوص تخصیص این منابع به ماشین های مجازی باید همیشه مدنظر داشته باشید که Oversized بودن یک ماشین مجازی دوری از شرایط بهینه محیط مجازی است. به دلیل وجود الگوریتم های خاص جهت مدیریت منابع در این نوع محیط ها، نیاز است تا تخصیص منابع به ماشین های مجازی براساس یک سیاست مشخص و درست باشد. محیط مجازی vSphere از قدرت تخصیص منابع مجازی بیش از آنچه که به عنوان منابع فیزیکی در اختیار دارد بهره می برد اما این قدرت در صورتیکه در مسیر درست استفاده نشود منجر به نابودی این محیط خواهد شد.

رزرو کردن بخشی از منابع برای تمام ماشین های مجازی نیز باعث خارج شدن محیط مجازی از شرایط تعادل شده و نتیجه آن بروز رخدادهایی است که باعث کاهش کارآیی سیستم شما خواهد شد. لذا در خصوص رزرو منابع برای ماشین های مجازی دقت لازم را داشته باشید.

قدم نهایی در زمینه بهینه سازی طراحی محیط مجازی مربوط به سیستم عامل هایی است که بر روی ماشین های مجازی نصب می شوند. مشابه آنچه که در بخش سخت افزار اشاره کردیم، همخوانی سیستم عامل با محیط های مجازی نیز تاثیر بسزایی در عملکرد بهینه سرویس های شما در محیط های مجازی دارد. جهت بررسی این بخش با مراجعه به همان وب سایت اشاره شده و تنظیم بخش What are you looking for به گزینه Guest OS می توانید اقدام به بررسی شرایط تاییدیه محیط مجازی VMWare نسبت به سیستم عامل مدنظر خود نمایید.

یکی از مهمترین مواردی که در زمینه بررسی سیستم عامل باید مدنظر داشته باشید، نصب و بروز بودن بسته VMWare Tools می باشد. این بسته به عنوان یک بسته مدیریتی و مانیتورینگ درون سیستم عامل شما، کمک شایانی به روند بهبود عملکرد محیط مجازی شما خواهد کرد.

به اشتراک گذاری مطلب

اشتراک گذاری در Facebookاشتراک گذاری در Twitterاشتراک گذاری در LinkedIn

اطلاعات تماس

 • info@vmwareworld.ir

عضویت در خبرنامه

پست الکترونیک خودت رو وارد کن تا از خبرهای سایت مطلع بشی!

تمام حقوق متعلق به سایت دنیای مجازی سازی می باشد

جستجو