بهینه سازی محیط vSphere بخش شبکه

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در زمینه شبکه نیز راهکارهای بهینه سازی وجود دارد که می بایست آنها را مدنظر قرار دهیم. شبکه به عنوان بخش حساس در محیط مجازی شما می بایست از استانداردهای متداول پیروی کند که شروع آن با انتخاب نوع شبکه مجازی می باشد.

همانطور که در مبحث فضای ذخیره سازی صحبت از Throughput و Latency شد، در بحث شبکه نیز این دو مورد در جایگاه ویژه ای قرار دارند. در محیط مجازی vSphere شما چندین انتخاب برای اضافه کردن شبکه مجازی به ماشین مجازی دارید:

  • E1000
  • VMXNET2 (Enhanced)
  • VMXNET3
  • SR-IOV Passthrough

از گزینه های بالا مورد VMXNET3 بهینه ترین نوع کارت شبکه ای است که می توانید در اختیار ماشین مجازی قرار دهید. به این نوع شبکه Para Virtual گفته می شود. جهت استفاده از این نوع شبکه می بایست اقدام به نصب VMTools بر روی ماشین مجازی خود کنید تا سیستم عامل بتواند درایورهای مورد نیاز را از این بسته دریافت نماید.

مورد بعدی مربوط به تفکیک ترافیک های شرق به غرب، شمال به جنوب در محیط مجازی می باشد. بدین معنا که اگر دو ماشین مجازی شما می خواهند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند می بایست از یک vSwitch تغذیه شوند تا از این طریق ترافیک های آنها درون هاست ESXi شما تبادل داده شود و نیازی به خروج از سایر Uplink ها نباشد. با اینکار علاوه بر اینکه Load شبکه فیزیکی شما کاهش پیدا میکند، کارآیی ارتباطات شبکه به دلیل کم شدن تجهیزات میانی نیز بالاتر خواهد رفت.

در خصوص VMKernel ها بهترین روش پیاده سازی تفکیک فیزیکی براساس نوع استفاده می باشد. بدین معنا که شبکه مربوط به مدیریت از شبکه vMotion مستقل باشد و یا اگر از vSAN استفاده می نمایید، حتما ارتباطات فیزیکی مستقلی بر روی هاست های خود برای این منظور در نظر بگیرید.

نکته: تمام بررسی های سطح شبکه و مدیریت بسته های تولیدی در آن توسط CPU هاست انجام می شود. لذا در نظر داشته باشید که منابع کافی از نظر CPU بر روی هاست شما موجود باشد.

اگر در مجموعه شما از اپلیکیشن هایی استفاده می شود که نسبت به تاخیر در شبکه حساسیت بالایی دارند، می بایست از ویژگی DirectPath I/O استفاده نمایید. با استفاده از این ویژگی ماشین مجازی شما می تواند مستقیما با کارت شبکه فیزیکی ارتباط برقرار کند و از انجام فرآیندهای شبیه سازی کارت شبکه یا Para Virtual کردن رهایی یابد. اما باید مدنظر داشته باشید که با فعال کردن این ویژگی امکان استفاده از امکاناتی چون vMotion،DRS،Snapshot،FT محروم خواهید شد.

برای فعال کردن این ویژگی ابتدا باید از قسمت تنظیمات هاست گزینه PCI Devices را انتخاب کنید و در نهایت با انتخاب یک کارت شبکه در این بخش و ریبوت کردن هاست خود شرایط استفاده از DirectPath I/O را برای ماشین مجازی خود فراهم کنید. این شرایط با انتخاب گزینه DirectPath I/O در تنظیمات کارت شبکه ماشین مجازی محقق می شود.

یک نسخه جدید از DirectPath I/O در محیط مجازی vSphere وجود دارد که SR-IOV یا Single Route I/O Virtualization نامیده می شود. جهت استفاده از این ویژگی کارت شبکه هاست شما، BIOS و سیستم عامل نصب شده بر روی ماشین مجازی می بایست از ویژگی پشتیبانی کند. مانند DirectPath I/O این ویژگی نیز از مزایایی نظیر vMotion بی بهره می باشد. این ویژگی امکان این را به شما می دهد که یک پورت شبکه فیزیکی را برای استفاده چندین ماشین مجازی با ویژگی DirectPath I/O تخصیص دهید. برای اینکه مطمئن شوید کارت شبکه شما از این ویژگی پشتیبانی می کند به قست Physical Adapters در بخش شبکه های هاست خود رفته و بر روی یک پورت کلیک کنید. در قسمت توضیحات نمایش داده شده در پایین به دنبال گزینه SR-IOV بگردید تا در نهایت متوجه شوید که این ویژگی توسط کارت شبکه شما پشتیبانی می شود یا خیر. در صورت تایید می توانید با ویرایش پورت مدنظر اقدام به فعال کردن این ویژگی نمایید. پس از فعال کردن این ویژگی می توانید به تنظیمات ماشین مجازی خود مراجعه کرده و با اضافه کردن کارت شبکه جدید، نوع کارت شبکه را SR-IOV انتخاب کنید.

نکته: جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله شماره 2038739 وب سایت VMWare مراجعه نمایید.

در خصوص سوئیچ های مجازی، در صورتیکه از vCenter جهت مدیریت مرکزی محیط مجازی خود استفاده می کنید لازم است تا از vDS یا Virtual Distributed Switch جهت ایجاد سوئیچ های مجازی خود استفاده نمایید. در این خصوص مواردی اعلام شده است تا راه اندازی یک vDS در بهترین شرایط ممکن باشد:

  • استفاده از حداقل 2 پورت به ازای هر هاست فیزیکی
  • استفاده از ویژگی LAG جهت برقراری تعادل ترافیکی بین پورت های هاست فیزیکی
  • استفاده از ویژگی های مانیتورینگ NetFlow جهت بررسی ترافیک عبوری و پروتکل ها
  • استفاده از ویژگی مدیریت پهنای باند به ازای هر پورت در صورت نیاز

نکته: با استفاده از مقاله VMWare vSphere Distributed Switch Best Practices می توانید روند ایجاد و مدیریت یک سوئیچ مجازی از جنس vDS را به بهترین روش ممکن طی نمایید.

در صورتیکه از vDS استفاده می کنید و نوع لایسنس هاست های شما Enterprise Plus می باشد، می توانید از ویژگی بسیار خوب Network I/O Control بهره مند شوید. این ویژگی به محیط مجازی شما کمک می کند تا بتوانید درخواست های شبکه پورت های مجازی خود را مدیریت کرده و با اولویت بندی براساس سیاست های خود، درخواست های شبکه را کنترل نمایید. این ویژگی همچنین در الگوریتم DRS جهت جابجا کردن ماشین های مجازی نیز تاثیر گذار است و DRS علاوه بر بررسی وضعیت استفاده از CPU و Memory توسط ماشین مجازی، میزان استفاده از شبکه را نیز بررسی می کند.

جهت فعالسازی این ویژگی باید به تنظیمات vDS خود مراجعه کرده و از بخش General اقدام به فعال کردن این ویژگی نمایید. پس از آن جهت ایجاد Resource Pool های مختلف به بخش Resource Allocation مربوط به vDS خود مراجعه کنید تا بتوانید اقدام به ایجاد آنها نمایید. در نهایت با تغییر تنظیمات Port Group های خود و الصاق آنها به Resource Pool های ایجاد شده می توانید از مزیت I/O Control شبکه بهره مند شوید.

نکته: جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید مقاله Performance Evaluation of Network I/O Control را مطالعه نمایید.

به اشتراک گذاری مطلب

اشتراک گذاری در Facebookاشتراک گذاری در Twitterاشتراک گذاری در LinkedIn

اطلاعات تماس

  • info@vmwareworld.ir

عضویت در خبرنامه

پست الکترونیک خودت رو وارد کن تا از خبرهای سایت مطلع بشی!

تمام حقوق متعلق به سایت دنیای مجازی سازی می باشد

جستجو