بهینه سازی محیط vSphere بخش دسترس پذیری

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

از ویژگی های مهم محیط مجازی vSphere استفاده از HA و LB جهت مدیریت سرویس های ایجاد شده در این محیط می باشد. با استفاده از این دو ویژگی شما می توانید تضمین دسترس پذیری بالای سرویس و کیفیت مناسب را به مشتریان خود بدهید.

در خصوص راه اندازی vSphere HA باید بدانید که این ویژگی در سطح کلاستر راه اندازی می شود. برای فعالسازی آن می بایست وارد تنظیمات بخش کلاستر خود شوید و گزینه vSphere HA را انتخاب و اقدام به فعالسازی آن نمایید. این ویژگی از بستر شبکه مربوط به Management هاست ها استفاده می کند لذا می بایست در تنظیمات شبکه این بخش حداقل دو پورت فیزیکی در نظر بگیرید تا در صورت بروز قطعی در این شبکه به اشتباه فرآیند HA آغاز نشود.

در بخش تنظیمات HA شما می توانید با فعال کردن گزینه Host Monitoring از ویژگی Heartbeat در سطح شبکه بین هاست های خود استفاده کنید تا از این طریق هاست ها از سلامت یکدیگر با خبر شوند، اما باید مدنظر داشته باشید در زمان هایی که می خواهید صرفا در بخش شبکه Management خود تغییراتی را ایجاد نمایید حتما این گزینه را غیر فعال نمایید. همچنین می توانید از ویژگی Datastore Heartbeat نیز برای تقویت عملکرد HA بهره مند شوید. با این ویژگی سرویس HA در صورت متوجه قطعی شبکه Management هاست به سراغ دریافت Heartbeat از سمت Datastore ها می رود و اگر از سمت همان هاستی که امکان دریافت Heartbeat شبکه Management را ندارد، Heartbeat دیتااستورها را نیز دریافت نکند اقدام به انجام فرآیند HA می نماید.

نکته: همیشه نسبت به مانیتور کردن وضعیت HA در سطح کلاستر خود حساسیت لازم را داشته باشید. این امکان در زیرمجموعه Monitor به ازای هر کلاستر قرار داده شده است.

نکته: جهت بررسی دقیق ویژگی vSphere HA می توانید به مقاله vSphere Availability شرکت VMWare و VMWare vSphere HA Deep Dive سایت Yellow-Bricks مراجعه نمایید.

در خصوص تخصیص منابع به ماشین های مجازی باید توجه داشته باشید که اپلیکیشن هایی که بر روی ماشین های مجازی شما قرار دارند چه رفتاری در مقابل منابع تخصیص داده شده دارند. در صورتیکه این رفتارها به صورت کنترل شده نمی باشد می توانید اقدام به محدود کردن مصرف منابع آنها در سطح تنظیمات ماشین مجازی نمایید. اما اگر برای یک سامانه مشخص چندین ماشین مجازی مجزا راه اندازی شده است می توانید این محدودیت را در سطح Resource Pool انجام دهید. ویژگی Resource Pool همانند کلاستر در سطح هاست ها فیزیکی شما عمل می کند و می توانید به صورت یکجا اقدام به مانیتور کردن مصرف منابع تخصیص داده شده به یک مجموعه ماشین مجازی نمایید. بنابراین در نظر داشته باشید روش بهینه جهت مدیریت ماشین های مجازی که به صورت غیر قابل کنترل از منابع شما استفاده می کنند و یا ماشین های مجازی که در سطح یک سرویس های شما قرار دارند و می بایست اولویت بالایی در مصرف منابع داشته باشند، ایجاد یک Resource Pool به ازای هر سامانه است.

در خصوص مدیریت منابع در سطح کلاستر ویژگی DRS وجود دارد. این ویژگی دو الزام مهم دارد. الزام اول وجود شبکه جهت مدیریت ترافیک vMotion می باشد. دراین خصوص می بایست یک ارتباط فیزیکی با حداقل پهنای باند 1 گیگابایت در نظر گرفته شود. روش بهینه برای مدیریت این بخش وجود شبکه 10GB است و حداقل دو پورت جهت برقراری افزونگی در سطح این شبکه را شامل می شود. الزام دوم همسان بودن هاست ها از نظر CPU نصب شده بر روی آنهاست. به دلیل اینکه ویژگی DRS اقدام به جابجا کردن ماشین های مجازی در سطح کلاستر می نماید، هاست های موجود در این کلاستر می بایست از نظر CPU کاملا همسان باشند تا منجر به از مدار خارج شدن ماشین مجازی نشوند. اگر از CPU های یکسان استفاده نمی کنید می بایست اقدام به فعالسازی EVC یا Enhanced vMotion Compatibility نمایید. در اینصورت برخی از ویژگی های خاص CPU های رده بالای شما قابل استفاده نخواهد بود. برای فعالسازی این ویژگی می بایست وارد تنظیمات کلاستر خود شده و گزینه VMWare EVC را انتخاب نمایید.

یکی از ویژگی های دسترس پذیری بالا در سطح ماشین مجازی استفاده از FT یا Fault Tolerance می باشد. این ویژگی دارای الزامات خاص و ویژه ای است. اولین الزام برای استفاده از این ویژگی وجود شبکه Fault Tolerance Logging می باشد. برای استفاده از این شبکه می بایست اقدام به ایجاد یک VMKernel و فعالسازی ویژگی FT بر روی آن نمایید. الزام دوم در این خصوص وجود پهنای باند 10 گیگابیت بر ثانیه است. در صورت عدم داشتن پهنای باند کافی با پیغام هشدار کم بودن پهنای باند مواجه خواهید شد. الزام سوم همخوانی CPU های نصب شده بر روی هاست های فیزیکی با ویژگی vMotion می باشد که در بالا توضیحات آن ارائه شده است. الزام آخر نوع لایسنسی است که برای هاست های خود تهیه کرده اید. این ویژگی تنها در نسخه های Enterprise و Enterprise Plus وجود دارد و در صورتیکه از لایسنس Enterprise Plus استفاده می نمایید محدودیت تعداد 8 عدد vCPU به ازای هر ماشین مجازی در مجموع ماشین مجازی Primary و Secondary جهت فعالسازی این فرآیند را خواهید داشت. روش بهینه جهت استفاده از ویژگی FT این است که این امکان صرفا برای ماشین هایی که سطح سرویس دهی بالایی برای مجموعه شما را دارند فعال شود.

به اشتراک گذاری مطلب

اشتراک گذاری در Facebookاشتراک گذاری در Twitterاشتراک گذاری در LinkedIn

اطلاعات تماس

  • info@vmwareworld.ir

عضویت در خبرنامه

پست الکترونیک خودت رو وارد کن تا از خبرهای سایت مطلع بشی!

تمام حقوق متعلق به سایت دنیای مجازی سازی می باشد

جستجو