نصب و راه اندازی سرویس SRM

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

زمانیکه می خواهید اقدام به راه اندازی سایت DR خود نمایید و مرکزداده اصلی خود را از طریق این راهکار حفاظت کنید، نیاز است تا سرویس SRM را در محیط مجازی خود پیاده سازی نمایید تا بتوانید Plan های مهاجرتی ایجاد کنید.

سرویس SRM یا Site Recovery Manager به عنوان یک ابزار جهت کنترل محیط های مجازی در بسترهای مختلف ارائه شده است. بدین معنا که با داشتن دو سایت مجزا، می توانید از طریق این ابزار اقدام به مدیریت آنها کرده تا در صورت بروز بحران بتوانید سرویس دهی خود را از نقطه دیگر ادامه دهید.
لایسنس این سرویس به صورت موقت این امکان را می دهد که بتوانید Plan های مختلفی را ایجاد کنید تا زمانیکه اقدام به تهیه لایسنس دائم نمایید. در صورتیکه وضعیت لایسنس شما از حالت موقت به دائم تغییر پیدا نکند، پس از منقضی شدن لایسنس موقت، Plan های ایجاد شده به قوت خود باقی می مانند اما امکان ایجاد Plan های جدید دیگر وجود ندارد.
جهت نصب این سرویس ابتدا نسخه نصبی آنرا از سایت vmware دانلود نمایید. این سرویس بر روی سیستم عامل ویندوز نصب می شود و پس از نصب به صورت پلاگین بر روی سرویس vCenter شما نمایان می شود. پس از دانلود و قرار دادن آن بر روی سیستم عامل مدنظر، اقدام به نصب این نرم افزار براساس مراحل زیر نمایید:

مراحل 1 تا 5 را به ترتیب تصاویر طی نمایید:

0001020304

در مرحله ششم باید اطلاعات مربوط به PSC خود را وارد نمایید. اگر از توپولوژی Embedded استفاده می کنید این آدرس همان آدرس vCenter شماست، اما اگر از توپولوژی External استفاده می کنید، باید آدرس سرویس PSC را وارد نمایید:

05

پس از انتخاب گزینه Next مدت زمانی طول خواهد کشید تا اطلاعات مربوط به Certificate سرویس PSC نمایش داده شود. با مشاهده تصویر زیر بر روی گزینه Accept کلیک نمایید:

06

در مرحله بعدی از لیست نمایش داده شده، آدرس مربوط به vCenter مدنظر را انتخاب نمایید:

07

برای این سرویس نیز مانند تصویر زیر اقدام به تایید Certificate نمایید:

08

در مرحله بعدی می بایست یک نام برای سایت خود در نظر بگیرید. این نام در لیست پلاگین های vCenter نمایش داده می شود. همچنین باید آدرس IP محلی برای SRM نیز انتخاب شود. این گزینه برای زمانی است که شما از چند آدرس بر روی ماشینی که این سرویس در حال نصب شدن می باشد استفاده می کنید. پورت مربوط به این سرویس به صورت پیش فرض 9086 می باشد، در صورتیکه می خواهید این پورت را تغییر دهید در این بخش می توانید این تغییر را ایجاد کنید:

09

مراحل را تا رسیدن به تنظیمات دیتابیس به صورت پیش فرض طی نمایید:

10

11

12

در این بخش مشخص نمایید که اتصال به دیتابیس مربوط به این سرویس به چه صورت است. در این تصویر گزینه Embedded Database انتخاب شده است:

13

تنظیمات مربوط به اتصال دیتابیس را در این بخش مشخص نمایید. این تنظیمات شامل نام دیتابیس، حساب کاربری و رمزعبور جهت اتصال به آن و شماره پورت اتصال است. توجه داشته باشید که به صورت پیش فرض، دیتابیس Embedded بر روی ویندوز شما ایجاد نشده است و این اطلاعات سبب ایجاد یک دیتابیس با اتصالات جدید می شود:

14

در این بخش مشخص نمایید که Service Account مربوط به این سرویس با چه حساب کاربری اجرا شود:

15

و در نهایت با زدن دکمه Install فرآیند نصب این سرویس آغاز می شود:

16

توجه داشته باشید که تمام مراحل بالا می بایست برای سایت DR نیز طی شود. پس از طی کردن این مراحل و نصب موفقیت آمیز این سرویس، با ورود به سرویس vCenter می توانید گزینه جدید SRM را در لیست پلاگین های آن مشاهده نمایید. در مقاله بعدی فرآیند پیکربندی این سرویس را با هم طی خواهیم کرد.

به اشتراک گذاری مطلب

اشتراک گذاری در Facebookاشتراک گذاری در Twitterاشتراک گذاری در LinkedIn

اطلاعات تماس

  • info@vmwareworld.ir

عضویت در خبرنامه

پست الکترونیک خودت رو وارد کن تا از خبرهای سایت مطلع بشی!

تمام حقوق متعلق به سایت دنیای مجازی سازی می باشد

جستجو