راهنمای آماده سازی آزمون VCP-DCV 6.7 - بخش سوم

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

در سومین بخش از موارد اعلام شده برای VCP-DCV 2019 می خواهیم به موضوع بررسی انواع فضاهای ذخیره سازی مورد استفاده در vSphere بپردازیم. این بررسی شامل تمام بخش های مربوط به مفاهیم ذخیره سازی در محیط vSphere می باشد.

انواع مختلف فضاهای ذخیره سازی مورد استفاده در vSphere:

 • Local and Networked storage
 • Fibre Channel (FC) storage
 • Internet SCSI (iSCSI) storage
 • Storage Device or LUN

در بین فضاهای ذخیره سازی مطرح شده، نوع Local محبوبیت بیشتری دارد. این نوع می تواند به صورت دیسک های نصب شده بر روی هاست شما باشد یا یک فضای DAS که از طریق ارتباطات مختلف به هاست شما متصل شده است. با استفاده از این نوع اتصالات شما می توانید مفاهیمی مانند vSAN را در مجموعه خود پیاده سازی نمایید تا بتوانید از ویژگی هایی که به ساختار Shared Storage وابستگی دارند، مانند DRS، نیز استفاده نمایید. در مقابل این نوع فضای ذخیره سازی، مدل شبکه ای فضاهای ذخیره سازی یا NAS نیز مورد استفاده قرار می گیرد. نکته مهمی که وجود دارد این است که این نوع فضاها می توانند به صورت همزمان در اختیار تمامی هاست های شما قرار گیرند و به لطف وجود فایل سیستم VMFS، مشکلی برای فایلهای شما رخ نخواهد داد.

در خصوص فضاهای ذخیره سازی از نوع اتصالات شبکه ای، نوع FC SAN یا به اصطلاح شبکه SAN برای محیط هایی که نیاز به سرعت بالایی برای انتقال اطلاعات خود دارند بسیار سودمند است. از طریق این اتصالات و البته تامین نیازمندیهای آن، مانند HBA کارت برای هر هاست و SAN Switch های مورد نیاز، می توانید هاست های خود را به یک شبکه از فضاهای ذخیره سازی قدرتمند متصل کنید تا در زمینه تبادل اطلاعات در این لایه بهترین خدمات را ارائه کنید. این شبکه از طریق پروتکل FC و مدیای Fibre به شما این امکان را می دهد تا ترافیک های نوع SCSI را از ماشین های مجازی به تجهیزات SAN خود منتقل نمایید.

تجهیزات از نوع iSCSI به شما این امکان را میدهد تا از طریق بستر TCP بتوانید اطلاعات خود را بر روی فضاهای ذخیره سازی از این نوع قرار دهید. تجهیز iSCSI یا Internet SCSI ترافیک های SCSI را درون پروتکل TCP/IP قرار داده و در نتیجه این ترافیک می تواند از طریق شبکه های Ethernet به نقاط مشخصی منتقل شوند. زمانیکه شما از این نوع ساختار استفاده می کنید، هاست شما به عنوان یک Initiator عمل کرده و با یک Target که همان فضای ذخیره سازی شما می باشد ارتباط برقرار می کند.

iscsi storage connectivity

مفهوم Storage Device یا LUN هر دو به معنای فضای قابل استفاده ذخیره سازی اطلاعات می باشند که پس از فرمت شدن می توانید اطلاعات خود را درون آنها قرار دهید.

هاست های ESXi به دو حالت زیر می توانند اتصالات نوع iSCSI را برقرار کنند:

 • Hardware iSCSI
 • Software iSCSI

در نوع سخت افزاری، هاست های شما از طریق یک کارت اتصال که قابلیت انتقال ترافیک iSCSI را دارد، به فضای ذخیره سازی شما متصل می شود. این نوع سخت افزارها می توانند مستقل از هر سخت افزار دیگری، فرآیندهای کنترلی این نوع اتصال را مدیریت نمایند.

در نوع نرم افزاری، هاست های شما از طریق یک Initiator نرم افزاری که در VMKernel قرار داده شده است، فرآیند اتصال به فضای ذخیره سازی را انجام می دهند. در این نوع، هاست شما تنها نیاز به یک کارت شبکه استاندارد برای برقراری ارتباط شبکه دارد.

آشنایی با Shared Serial Attached SCSI یا SAS

شما از طریق این نوع اتصال می توانید تمامی هاست های خود را به یک سیستم DAS متصل نمایید. حسن این نوع اتصال این است که تمامی هاست های شما همزمان می توانند به این فضای ذخیره سازی دسترسی داشته باشند.

آشنایی با:

 • VMware FileSystem
 • Network FileSystem
 • VVol
 • vSAN Datastore
 • Raw Disk Mapping

در نوع VMFS یا همان VMware FileSystem زمانیکه شما یک فضای ذخیره سازی آماده استفاده را فرمت می کنید، تمام هاست ها می توانند سرویس دهی مبتنی بر File و Folder را بر روی این فضاهای ذخیره سازی ارائه کنند.

در نوع NFS یا همان Network FileSystem شما نیاز به یک NAS خواهید داشت که تمام پیکربندی ها در سطح تجهیز فضای ذخیره سازی انجام شده و در نهایت یک فضای ذخیره سازی آماده استفاده از نوع NFS به هاست شما متصل می شود. این نوع فضا دارای محدودیت هایی می باشد.

نوع VVol در نسخه 6 معرفی شد و یک مدل جدید برای اتصال به SAN یا NAS با قابلیت های بیشتر می باشد. با استفاده از VVol یا Virtual Volume یک ماشین مجازی و نه یک Datastore به عنوان واحدی از مدیریت فضای ذخیره سازی معرفی می شود. این ویژگی دارای 5 جز با نامهای VVol Device, Protocol End Point, Storage Container, VASA Provider و Array می باشد. برای آشنایی بهتر با این ویژگی بهتر است بدانید که:

 • It is not a LUN
 • It is not a volume/device/disk
 • It is not a file system
 • It is not formatted with anything

VVol

نوع vSAN Datastore مخصوص استفاده از قابلیت vSAN می باشد. اگر شما از راهکار vSAN در مجموعه خود بهره ببرید، می توانید تمام فضاهای ذخیره سازی Local هاست های خود را، با در نظر گرفتن برخی الزامات، به یک فضای مشترک بین تمام هاست های خود تبدیل کنید.

نوع RDM یا همان Raw Disk Mapping یک راهکار مناسب برای زمانی است که بخواهید بخشی از فضای ذخیره سازی موجود بر روی تجهیز خود را، بدون دخالت ESXi در اختیار یک ماشین مجازی قرار دهید. منظور از دخالت این است که این فضای مورد نظر توسط ESXi فرمت نشده و به صورت خام در اختیار یک ماشین مجازی قرار داده می شود و ماشین مجازی به صورت مستقیم و نه از طریق Storage Stack موجود بر روی هایپروایزر، به تجهیز فضای ذخیره سازی متصل می شود.

آشنایی با VAAI

مفهوم VAAI یا vSphere API for Array Integration شامل اجزای مختلف یک API می شود. با کمک API های ارائه شده توسط تولید کننده های تجهیزات ذخیره سازی، شما می توانید برخی از فرآیندهای کنترلی فضای ذخیره سازی مانند Thin Provisioning را از vSphere گرفته و در سطح Array خود مدیریت نمایید. با اینکار بخشی از سربار CPU از روی هاست ESXi شما برداشته خواهد شد.

آشنایی با مفهوم vSphere API for Multipathing

به منظور افزایش کارآیی در پاسخدهی به IO ها و همچنین افزایش ضریب اطمینان پذیری در اتصالات فضاهای ذخیره سازی، API هایی جهت ایجاد فرآیند Multipathing توسط شرکت های تولید کننده فضاهای ذخیره سازی ارائه شده است. این API ها به محیط مجازی شما این امکان را میدهند که علاوه بر مدیریت شرایط بحران در زمینه قطعی احتمالی اتصالات مرتبط به فضاهای ذخیره سازی، از ویژگی Load Balancing در سطح فضاهای ذخیره سازی نیز بهره ببرید.

مطالب بالا تمام آنچه که برای این بخش مورد نیاز بود را شامل می شود اما از مطالعه فایل های PDF ارائه شده توسط شرکت VMware غافل نشوید. برای آشنایی با بخش های دیگر این صفحه را دنبال کنید.

به اشتراک گذاری مطلب

اشتراک گذاری در Facebookاشتراک گذاری در Twitterاشتراک گذاری در LinkedIn

اطلاعات تماس

 • info@vmwareworld.ir

عضویت در خبرنامه

پست الکترونیک خودت رو وارد کن تا از خبرهای سایت مطلع بشی!

تمام حقوق متعلق به سایت دنیای مجازی سازی می باشد

جستجو